OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Niekedy je priam žiadúce pozrieť sa do minulosti, aby sme pochopili súčasnosť a budúcnosť. Veľmi príjemným ohliadnutím do minulosti je druhá a zároveň aj posledná doska Newyorčanov NAPALM. „Zero To Black“ natočili v Berlíne tesne po páde Berlínskeho múru. Svoj thrash metal nedrhli práve klasickým spôsobom, a preto mi ich výtvor ostal hlboko v pamäti. Práve tento album z tých starších v mojej zbierke točím v prehrávači asi najčastejšie. Prečo? Netuším, ale pri jeho počúvaní ma príjemne hreje pri srdci.
Pre skupinu bol tento album labuťou piesňou čo sa v podstate dalo aj čakať. Predsa len ich produkcia sa neuberala v koľajach poplatných dobe. Niežeby sa NAPALM netešili istej popularite, no nebola dostatočná. Nevadí, aj tak zanechali nezmazateľný zárez v histórii metalovej hudby. Crossoverový thrash metal bol v tej dobe skôr raritou ako pravidlom. Okrem ostatných prímesí je v ich kompozíciách najviac cítiť vplyv power metalu a hardcore, no ani tieto vplyvy neboli určujúce. Hoci sú v podstate neznáma kapela, tak sa dajú označiť za metalových priekopníkov a pionierov. Desať skladieb je ukážkou značných inštrumentálnych kvalít zúčastnených hudobníkov. Gitary sú úžasné, bicie úderné a basgitara priam uhrančivá. No nejde o žiadne inštrumentálne orgie, len o tak trochu „divný“ thrash metal. Do toho sa rozprestiera v podstate melodický Stigov vokál, ktorý miestami prechádza do tvrdších polôh. Jediným „mínusom“ nahrávky je jej zastaralý zvuk. Dnešné uši zhýčkané súčasnými možnosťami utrpia mierny šok, no po druhej-tretej skladbe si zvyknete. Zvuk isto nie je zlý, ale predsa len ten šestnásťročný vek nahrávky počuť je. Ak by som mal vypichnúť niektoré skladby, tak to budú určite tieto: príjemnou bublajúcou basou začínajúci úvodný song „Teenage Illusion“, ktorý sa v texte zaoberá rozčarovaním z mladíckych očakávaní.. Tretia, titulná „Zero To Black“ je údernou kompozíciou, v ktorej je najviac počuť hardcoreové vplyvy. Za ňou nasleduje pekný slaďáčik, ktorý v tej dobe nemohol chýbať na skoro žiadnom metalovom albume. A nakoniec spomeniem predposlednú „Gone“, ktorá je asi najtechnickejšou piesňou na nahrávke, ozaj pekná súhra rytmiky, gitár a spevu. V každom prípade stojí za vypočutie celá nahrávka. Nejde o žiaden prelomový míľnik alebo niečo podobné, no je to album, ktorý stojí za pozornosť aj dnes. Jednoduchý a predsa zaujímavý cover albumu ma na svedomí E. Repka, v tej dobe populárny autor metalových obalov. Tento však ale nie je čisto jeho dielom, pretože ho vytvoril na základe návrhov a predstáv samotnej kapely.
Riadny kus histórie. NAPALM svoj thrash metal nedrhli práve klasickým spôsobom, a práve preto mi ich výtvor ostal hlboko v pamäti. Hoci sú v podstate neznáma kapela, tak sa dajú označiť za metalových priekopníkov a pionierov.
Stig C. Liggio
- spev, gitara
Robert Promos
- bicie
Brett Roth
- basgitara
Kult
- gitara
1. Teenage Illusion
2. Time And Time Again
3. Zero To Black
4. The Other Side Feels Grey
5. Pigs
6. Alternative Life Of Style
7. The Harder You Live
8. Crucified
9. Gone
10. Cut You Up
Zero To Black (1990)
Cruel Tranquility (1989)
Napalm (EP) (1986)
Vydáno: 1990
Vydavatel: SteamHammer/SPV
Stopáž: 47:50
Produkce: NAPALM a Harris Johns
Studio: Musiclab, Berlín
V časoch pradávnych som si toto album vcelku obľúbil, ale dnes mu už veľa času nevenujem - v súboji s časom u mňa neobstálo, ale niektoré songy znejú fajn aj dnes...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.